Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Leaders

Principal

Christopher Myles

Principal
Assistant Principal

Russell Leonard

Assistant Principal
Assistant Principal

Jennifer McCaleb

Assistant Principal
admin. assistant

Maurice Whiting

Administrative Assistant
Registrar

Tami Watts

Registrar
Bookkeeper

Karen Duke

Bookkeeper
Secretary

Brandi Pardue

Secretary
S.R.O.

Todd Pace

S.R.O.
Nurse

Lauren Walker, RN

Health Room

Counselors

Counselor

Jessica Gandy

Counselor
Counselor

Gerald Riggins

Counselor
Counselor

Melissa Stano

Counselor

Instructional Leaders (Alphabetical)

Barnett

Drew Barnett

Business Ed
Barnhill

Austin Barnhill

History/Head Girls Basketball
Bennett

Cody Bennett

Math
Bentley

Haley Bentley

English
Billingsley

Clinton Billingsley

Math
Branch

Marie Branch

ESL/ELL
Bright

Tonya Bright

Health Sciences
Brooks

Deanna Brooks

Paraeducator
Cargile

Tina Cargile

Art
Conner

William Conner

Math
Copes

Melissa Copes

Spanish
Curtis

Matthew Curtis

Science
Drake

George Drake

PE Basketball
Englebert

Samantha Englebert

Social Studies
Etheredge

Christopher Etheredge

Special Education
Eubanks

Marjorie Eubanks

Fine Arts - Choir/Theater
Forsythe

Douglas Forsythe

Manufacturing Engineering
Gaines

Carlene Gaines

Paraeducator/Interventionist
Gaskins

Landon Gaskins

History and English
Guzman

Katherine Guzman

Spanish
Hall

Ashlee Hall

Special Education
Hamlin

Jason Hamlin

Physical Education/A.D/Head Football Coach
Handley

Keyla Handley

Career Coach
Harris

Sabrina Harris

Paraprofessional
Holder

Jerad Holder

Social Studies
Hovey

Paul Hovey

Health
Jay

Shelby Jay

ELA
Kies

Tracy Kies

Special Education
Kirk

Leah Kirk

English
Knowles

James Knowles

Social Studies
Lytle-Wilson

Mary Lytle-Wilson

Math
Manning

Luke Manning

Band Director
McDonald

Crystal McDonald

Special Education
McEntire

Anna McEntire

Science
McPhail

Lee Ann McPhail

Library Media Specialist
Miller

Colin Miller

ELA
Norris

Amanda Norris

Science
Northen

Jo Maya Northen

Art
Parker

Robin Parker

Special Education
Parsons

James Parsons

Paraeducator
Prescott

Terri Prescott

Science
Ray

Stefanie Ray

Art

Mary Rees

English
Ripple

Ericka Ripple

ESL
Roberts

Rachel Roberts

Social Studies
Rosenow

Jennifer Rosenow

Library Media Specialist
Salter

Constance Salter

Special Education
Sansom

Amber Sansom

Paraeducator
Scoggins

Matthew Scoggins

Math
Slay

Gentry Slay

History
A. Smith

Alexis Smith

Para-Technology
M. Smith

Mike Smith

Science
N. Smith

Neva Smith

Science
Sparacino

Joseph Sparacino

Dr. Ed./Head Baseball Coach
Temple

Jodie Temple

Work-Based Learning Coordinator
Thomas

Virginia Thomas

Business Education
Vitry

Rebecca Vitry

Special Education
Waid

Chuck Waid

Drivers' Education
Waites

Pamela Waites

FACS

Patti Waldrip

Math
Waring

Alan Waring

Science
Westfall

Amanda Westfall

Paraeducator
White

Lorie White

Math
Whitt

Tamika Whitt

Business Education
Williams

Meagan Williams

ELA
Wilson

Caty (Janie) Wilson

Business Education
Worthy

Maggie Worthy

ELA
Zamora

Yadlin Zamora

ELL Aide

Support Leaders

Spain

Megan Spain

CNP Manager
Davis

Katherine Davis

Assistant CNP Manager
Carter

Brittney Carter

CNP
Cornett

Pamela Cornett

CNP
Nunnally

Julie Nunnally

CNP
Wilson

Julianne Wilson

CNP
Etress

Wayne Etress

Maintenance Tech
Alexander

Paulette Alexander

Custodian
Gottier

Suzanna Gottier

Custodian
Martin

Dallas Martin

Custodian
Rood

Michelle Rood

Custodian
Custodian

Sarah Spain

Custodian

updated 11-18-22