Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative and Office Team

Principal

Desaree Jackson

Principal
Assistant Principal

Jennifer Nabors

Assistant Principal
Assistant Principal

Marcus Harris

Assistant Principal
Bookkeeper

Kelley Pace

Bookkeeper/Office Manager
Secretary

Brooke Parker

Secretary
Registrar

Jamie Screws

Registrar/Attendance
Nurse

Brittany Golden

Health Room
S.R.O.

Brandon Myers

S.R.O.

Counselor Team

Barnett

Lindsey Barnett

Counselor
Williford

Wendy Williford

Counselor

Instructional Team

Look for Instructor Website? Hover over instructor image.

Adkins

Melissa Adkins

8th Grade Math
Aultman

Bethany Aultman

Special Education
Bond

Olivia Bond

7th Math
Bosch-Taylor

Mily Bosch-Taylor

ESL
Cain

Beth Cain

6th Grade Social Studies
Cain

Sarah Grace Cain

7th Grade ELA
Cain

Zachary Cain

7th Grade Social Studies
Carter

Allie Carter

6th Grade Social Studies
Chunn

Michael Chunn

8th Grade Math
Deering

Cathy Deering

ISD
A. Dennis

Austin Dennis

Social Studies
S. Dennis

Sarah Dennis

8th Grade ELA
Frazier

Nina Frazier

Digital Art
Giangrosso

Meredith Giangrosso

6th Grade Math6th
N. Gilbert

Nakiesha Gilbert

Paraprofessional
Harrison

Michael Harrison

Fine Arts - Choral
HIll

Cathryn Hill

Special Education
Howell

Isabella Howell

Paraprofessional
Ingram

Jennie Ingram

6th Grade Math
Jackson

Joshua Jackson

Physical Education
Jeffries

Kerry Jeffries

Physical Education
Jennings

Amanda Jennings

8th Grade ELA
Juarez

Stacey Juarez

Special Education
Justice

Katherine Justice

Fine Arts - Art
Lawson

Bari Lawson

6th Grade ELA
Lee

Amy Lee

Fine Arts - Band
Lee

Jana Lee

Family & Consumer Science
Mantooth

John Mantooth

7th Grade Social Studies
Marby

Jolanda "Patrice" Marbry

Build It Better
Marsh

Chris Marsh

7th Grade Social Studies
McBride

Christy McBride

Paraprofessional
Minor

Katelin Minor

Paraeducator
Molan

Katelyn Molan

7th Grade Science
Myers

Julie Myers

8th Grade History
Odom

Liz (Jennifer) Odom

7th Grade Science
Olivares

Tania (Garcia) Olivares

6th Grade ELA
Oravet

Chris Oravet

Business Education
Perry

Cloe Perry

Special Education
Pete

Leigh Ann Pete

Paraprofessional
Pickett

Brittany Pickett

Library Media Specialist
Rasco

Lauren Rasco

Special Education
Ripple

Ericka Ripple

ESL
Russell

Susan Russell

6th Grade Science
Slack

Lacy Slack

Special Education
Smith

Chasity Smith

Paraprofessional
Sorrels

Kristen Sorrels

Paraprofessional
Stephens

Jasmine Stephens

Physical Education
A. Thomas

Audrey Thomas

8th Grade Science
Thomas

Melanie Thomas

ELA (GRC)
Vincent

Kyle Vincent

Special Education
Watkins

Peyton Watkins

8th Grade Physical Science
Williams

Zoree Bishop Williams

7th Grade Math
Windham

Mark Windham

Physical Education
Wyatt

Brittany Wyatt

6th Grade Social Studies

Support Team

Conwell

Adreanne Conwell

CNP Manager
Kenny

Kayla Kenny

CNP Asst. Manager
Bailey

Wanda Bailey

CNP Associate
Hanson

Heathere Hanson

CNP Associate
Massey

Anita Massey

CNP Associate
Owens

Sherry Owens

CNP Associate
Powell

Rick Powell

Maintenance
Gilmore

Patrick Gilmore

Custodian
Haynes

Stephanie Haynes

Custodian
McDonald

Jillian McDonald

Custodian
Stinnett

Sheri Stinnett

Custodian

updated 08-26-22