Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Leaders

Principal

Shannon Montgomery

Principal

Assistant Principal

Krista Townsend

Assistant Principal

Counselor

Brianna Culp

Counselor

Counseling Department

Counselor

Ben Graham

Counselor

Counseling Department

Bookkeeper

Tina Baugh

Bookkeeper/Office Manager

Registrar

Sherri McKinnon

Registrar

Secretary

Amanda Jones

Secretary

Nurse

Heather Standridge, RN

Health Room

Instructional Leaders (Alphabetical)

Akers

Stephanie Akers

First Grade

Avery

Wendy Avery

First Grade

Boyd

Allison Boyd

Special Education

Brock

Brooke Brock

Interventionist

Brooks

Tanya Brooks

Second Grade

Brown

Jessica Brown

Second Grade

Campbell

Mary Campbell

Fine Arts - Art

Chitwood

Mandy Chitwood

Kindergarten

Clark

Maria Clark

First Grade

Cline

Mary Cline

First Grade

Coffey

Lori Anne Coffey

Second Grade

Conrad

Rebekah Conrad

First Grade

Davis

Suzanne (Marilyn) Davis

Kindergarten

Eddleman

Denise Eddleman

Special Education

Eggleston

Sonya Eggleston

STEM

Ford

Casey Ford

ESL Teacher

Francis

Kelli Francis

Second Grade

Garner

Camden Garner

First Grade

Glass

Brenda Glass

Kindergarten

Hardy

Paula Hardy

Interventionist

Harper

Kristina Harper

Second Grade

Harris

Sara Harris

Kindergarten

Hayes

Tiffany Hayes

Kindergarten

Headley

Laura Headley

Interventionist

Hyde

Haley Hyde

First Grade

Jackson

Carmon Jackson

Special Education

Janney

Dana Janney

First Grade

Jenkins

Rhonda Jenkins

Interventionist

Kaylor

Laura Kaylor

Library Media Specialist

Kayton

Melinda Kayton

Second Grade

Kendrick

Paige Kendrick

Special Education - Speech

Kubas

Danette Kubas

Second Grade

LaCroix

Angie Lacroix

Second Grade

Ladnier

Aubree Ladnier

Special Education

Marsaus

Mabrey Marsalis

Kindergarten

McCall

Christine McCall

First Grade

Mooney

Bethany Mooney

First Grade

Moore

Bryton Moore

Kindergarten

Murphree

Rena Murphree

Special Education

Nash

Shawn Nash

Physical Education

Butera

Christina Newell

ESL/ELL

Newhouse

Jennifer Newhouse

Special Education

Reed

Alexandrea Reed

Kindergarten

Riggins

Hanna Riggins

Kindergarten

Scharding

Scott Scharding

Physical Education

Simpson

Collier Simpson

Second Grade

Smiley

Jordan Smiley

Kindergarten

Smith

Holly Smith

Music

Snow

Misty Snow

Second Grade

Spivey

Shelby Spivey

First Grade

Standifer

Anita Standifer

Kindergarten

Tanner

Julia Tanner

Interventionist

Vincent

Renee Vincent

First Grade

Warren

Taylor Warren

Kindergarten

Wooley

Laura Wooley

First Grade

Instructional Support Team

Natalie Babcock

Instructional Aide

Windy Croft

Instructional Aide

Tabitha Drake

Paraprofessional

Christina Dunaway

Special Education Aide

Christy Garrison

Paraprofessional

Jalissa Jackson

Paraprofessional

Amy Lash

Paraprofessional

Kenzie Lyon

Paraprofessional

Angela Mansel

Paraprofessional

Sophia Melton

Paraprofessional

Judy Mooney

Instructional Aide

Amanda Phillips

Instructional Aide

Danielle Smith

Instructional Aide

Michelle White

Paraprofessional

Maintenance/Custodial Support Team

Tim Franks

Maintenance

Brenda Fenley

Custodian

Brad Rhodes

Custodian

Jennifer Whitworth

Custodian

Child Nutrition Support Team

Katharine Dixon

CNP Manager

Pam Alverson

CNP Asst. Manager

Laural Edwards

CNP

Diane King

CNP

Valentina Langner

CNP

Tear Lee

CNP

updated 01-21-22