Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Leaders

Principal

Mrs. Stevi Sims

Principal

Assistant Principal

Carlyn Duncan

Assistant Principal

Cashion

Carrie Cashion

Counselor

Counselor

Cindy Smith

Counselor

Bookkeeper

Vacant

Bookkeeper

Registrar

Pat Wood

Registrar

Secretary

Amy Boykin

Secretary

Nurse

Tracy Watson

Health Room

S.R.O.

Gary Goza

S.R.O.

Instructional Leaders (Alphabetical)

Akin

Brady Akin

SMILE Lab Teacher

Antonio

Kaylee Antonio

Fourth Grade

Baker

Jana Baker

Fifth Grade

Bean

Valorie Bean

Fourth Grade

Berryhill

Jason Berryhil

Physical Education

Birdsong

Vickie Birdsong

Fifth Grade

Brock

Abigail Brock

Second Grade

Brunson

Heather Brunson

Speech Language Pathologist

Carpenter

Anne Rae Cairnes

First Grade

Clegg

Leslie Clegg

Fourth Grade

Coats

Samantha Coats

Kindergarten

Cole

Caroline Hall Cole

Kindergarten

Cox

LeAnn Cox

Fifth Grade

Efird

Taylor Efird

Interventionist

Fuglaar

Gina Fuglaar

Third Grade

Garrard

Katrina Garrard

Third Grade

Gates

Mary Gates

Second Grade

Goodwin

Sara K Goodwin

Kindergarten

Haglund

Jill Haglund

Library Media Specialist

Haisten

Erin Haisten

Kindergarten

Hardenbergh

Amanda Hardenbergh

Physical Education

Harper

Brittnee Harper

Second Grade

Jernigan

Jill Jernigan

Special Education

Kent

Lauren Kent

Grade

Kerr

Kelly Kerr

Fifth Grade

Long

Nicole Long

Third Grade

Loveless

Rebecca Loveless

First Grade

Maroney

Alex Maroney

First Grade

McKinney

Adrianne McKinney

Fourth Grade

McLemore

Leigh McLemore

Gifted Resource Teacher

Newton

Mari Newton

Fine Arts - Art Teacher

Pate

Casey Pate

Second Grade

Patterson

Caroline Patterson

Fifth Grade

Plott

Kathleen Plott

First Grade

Posey

Macy Posey

Second Grade

Ramsey

Mary Ramsey

Third Grade

Reaves

Jennifer Reaves

Kindergarten

Robbins

JoBeth (Carol) Robbins

Gifted Resource Teacher

Sams

Melinda Sams

Third and Fourth Learning Support Teacher

Scoggins

Denise Scroggins

First Grade

Sulenski

Leslie Sulenski

First Grade

Sullivan

Leigh Sullivan

Learning Resource Teacher

Tarry

Maria Tarry

ELL Teacher

Thomas

Lauren Thomas

Learning Resource Teacher

Traylor

Kaitlin Traylor

Music Teacher

Whitehead

Brianna Whitehead

Third Grade

Support Team

Holly Carden

Paraprofessional

Bethany Davis

Paraprofessional

Jennifer Houser

Paraprofessional

Jennifer Houston

Paraprofessional

Thea Kovakas

Paraprofessional

Angela LaRota

Paraprofessional

Robin Plyler

Paraprofessional

Joni Quattlebaum

Paraprofessional

Erica Reed

Paraprofessional

Jamie Whitehead

Paraprofessional

Stephanie Wade

CNP Manager

Candase Alexander

CNP Asst. Manager

Beth Bausch

CNP Associate

Jana Kirksey

CNP Associate

Kelly Schott

CNP Associate

Russell Bentley

Facilities

Amanda Farrand

Facilities

Jennafer Franklin

Facilities

Allen Johnson

Facilities

updated 05-06-22