Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Leaders

anderson

Mary Anderson

Principal
dunham

Brooke Dunham

Assistant Principal
Johnson

Shelly Johnson

2nd Grade Counselor
Mitchell

Shelly Mitchell

K - 1st Grade Counselor
Clarinda Cipriano

Clarinda Cipriano

Registrar
Flo Dassau

Flo Dassau

Bookkeeper/Officer Manager
Patty King

Patty King

Secretary
Christy Moore

Christy Moore, RN

Health Room
A. Sample

Officer Adam Sample

SRO

Instructional Leaders

Brandi Abernathy

Brandi Abernathy

Second Grade Instructor
Stephanie Allen

Stephanie Allen

First Grade Instructor
Betty Ansley

Betty Ansley

Second Grade Instructor
Ashley Belew

Ashley Belew

Physical Education Instructor
billups

Tiara Billups

First Grade Instructor
Janie Blackstone

Janie Blackstone

ELL
Amanda Brown

Amanda Brown

Kindergarten Instructor
Christin Brown

Christin Brown

First Grade Instructor
LeShaun Brown

LeShaun Brown

Second Grade Instructor
(Brown Blog)
Andrea Burk

Andrea Burk

Kindergarten Instructor
Emily Callaway

Emily Callaway

Kindergarten Instructor
Carlton

Katie Carlton

Gifted & Child Find
Pam Clay

Pam Clay

Second Grade Instructor
Culverhouse

Anne Culverhouse

Special Education
Cummings

Jessica Cummings

Kindergarten Instructor
Susan Curtis

Susan Curtis

Paraprofessional
Shelly Daley

Shelly Daley

Second Grade Instructor
Jacie Davidson

Jacie Davidson

Kindergarten Instructor
Ann Esslinger

Ann Esslinger

First Grade Instructor
Marion Ferguson

Marion Ferguson

Paraprofessional
Allison Festavan

Allison Festavan

Special Education Teacher
Carolyn Fort

Carolyn Fort

Speech Therapist and Special Education
Amanda Gibbs

Amanda Gibbs

Special Education Teacher
Glenn

Shannon Glenn

Inclusion Teacher
Katy Haley

Katy Haley

Kindergarten Instructor
Meghan Handley

Meghan Handley

First Grade Instructor
Brandy Henderson

Brandy Henderson

Second Grade Instructor
Melanie Henderson

Melanie Henderson

Kindergarten Instructor
Jamie Ruth Hitch

Jamie Ruth Hitch

Kindergarten Instructor
Jan Hughey

Jan Hughey

Kindergarten Instructor
Clarenda Jackson

Clarenda Jackson

Second Grade Instructor
Angela Johnson

Angela Johnson

Computer Lab Paraprofessional
Leah Jordan

Leah Jordan

First Grade Instructor
Laken Kimble

Laken Kimble

Kindergarten Instuctor
Cassey Latimer

Cassey Latimer

Paraprofessional
Dutcha Lawson

Dutcha Lawson

Media Center Specialist
Dana Ling

Dana Ling

First Grade Instructor
Martinez

Courtney Martinez

ESL/ELL
Kim McCown

Kim McCown

Kindergarten Instructor
Tammie Moore

Tammie Moore

Second Grade Instructor
Mina Morris

Mina Morris

Paraprofessional
Lidija Nikolic

Lidija Nikolic

First Grade Instructor
Sabrina Nolen

Sabrina Nolen

Kindergarten Instructor
Shannon Norman

Shannon Norman

Fine Arts - Music
Anita Oliver

Anita Oliver

Paraprofessional
Jennifer Owen

Jennifer Owen

P.E. Paraprofessional
Sarah Poorian

Sarah Poorian

Kindergarten Instructor
Heather Posey

Heather Posey

Second Grade Instructor
Toni Redding

Toni Redding

First Grade Instructor
Patrick Riley

Patrick Riley

Kindergarten Instructor
Jennifer Sellers

Jennifer Sellers

First Grade Instructor
Olivia Serritelli

Olivia Serritelli

First Grade Instructor
Jenni Shackelford

Jenni Shackelford

First Grade Instructor
Adam Short

Adam Short

Art Instructor
Laura Sokol

Laura Sokol

Second Grade Instructor
Sarah Stainback

Sarah Stainback

Kindergarten Instructor
Julie Stephens

Julie Stephens

First Grade Instructor
Misty Stephens

Misty Stephens

First Grade Instructor
Branda Stovall

Branda Stovall

Paraprofessional
Amy Sullivan

Amy Sullivan

Physical Education Instructor
Lindsay Talley

Lindsay Talley

Second Grade Instructor
Dessie Tkacik

Dessie Tkacik

Paraprofessional
Kristin Underwood

Kristin Underwood

First Grade Instructor
Tiffany Wehby

Tiffany Wehby

Paraprofessional
Lisa Winter

Lisa Winter

Second Grade Instructor
Wendy Woods

Wendy Woods

Second Grade Instructor

Instructional Support Leaders

Name

Cathy Brannon

Child Nutrition
Name

Laura Brashear

Custodian
Name

Garry Carlisle

Maintenance Technician
Name

Amanda Contorno

Child Nutrition
Name

Jennifer Lamoureux

Child Nutrition Manager
Name

Ray Lewis

Custodian
Name

Christina Register

Child Nutrition
Name

Daniel Wooley

Custodian

updated 10-01-2020