Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Leaders

Principal

Todd Crenshaw

Principal
Assistant Principal

Molly Parks

Assistant Principal
Counselor

Lela Harris

Counselor
Registrar

Kristie Robinson

Registrar
Bookkeeper

Lenora Durr

Bookkeeper
Secretary

Kim Falkner

Receptionist/Secretary
Nurse

Kathy Morgan

Health Room
Nurse

Carrie Tubbs

Health Room

Instructional Leaders (Alphabetical)

Albritton

Ashlyn Bailey

Paraeducator
Bedsole

Sara Bedsole

Speech
Borden

Courtney Borden

STAR Program Teacher
Butler

Lynn Butler

Special Education Teacher
Calhoun

Laura Calhoun

STAR Program -3-5 Grades Teacher
Childress

Katie Childress

Adaptive PE
Cole

Sarah Cole

RISE Program 7-12 Grades Teacher
Collins

Megan Collins

Paraeducator
Collum

Kelsey Collum

Star Program 6-8/ Math Teacher
Covington

Kresandra Covington

Paraprofessional
Deason

Kelley Deason

Library Media Specialist
Dreyer

Crystal Dreyer

Autism Classes 9-12 Grades Teacher
Easom

Carol Easom

Paraprofessional
Egan

Staci Egan

RISE Program 3-6 Grades Teacher
Farmer

Wendy Farmer

Paraprofessional
Gallo

Maura Gallo

Paraprofessional
Gilbert

Mark Gilbert

Special Education
Given

Kacie Given

Paraprofessional
Grisham

Jamey Grisham

Special Education
Guest

Kim Guest

Paraprofessional
Haynes

Tempestt Haynes

Paraprofessional
Holley

Creig (William) Holley

STAR Program - K-3 / FYI Grades Teacher
Horton

Dee (Deanna) Horton

Paraprofessional
Houston

Paul Houston

Behavior Interventionist
Johnson

Aysha Johnson

Paraprofessional
Jones

Melani Jones

Paraprofessional
Knezek

Crystal Knezek

Paraprofessional
J. King

Jeana King

Paraprofessional
K. King

Karla King

STAR Program -K-3 / FYI Grades Teacher
Koval-Lewis

Noelle Koval-Lewis

Preschool Program Teacher
Ledlow

Michaelle Ledlow

RISE Program K-3 Grades Teacher
Lolley

Kim Lolley

Preschool Program Teacher
Manley

Brad Manley

Behavior Interventionist
McNaught

Sherrie McNaught

Special Education
Moore

Allia Moore

Special Education Teacher
M. Mueller

Michele Mueller

Intellectual Disabilities Program 8-12 Grades Teacher
P. Mueller

Patricia Mueller

Paraprofessional
Nall

Kelly Nall

Paraprofessional
Parker

Cynthia Parker

Paraprofessional
Paschel

Deandra Paschel

Behavioral Aide
Riddle

Jennifer Riddle

Paraprofessional
Riley

Angie Riley

Paraprofessional
Ross

Lindsey Ross

Paraprofessional
Salem

Abigail Salem

Special Education
Shorey

Jeanette Shorey

Fine Arts - Music
Smiley

Shamar Smiley

Paraprofessional
Smith

Deanna Smith

Paraeducator
Smitherman

Kristin Smitherman

Paraeducator
Stanley

Sherri Stanley

STAR Program -6-8 English Teacher
Tait

Abbeba Tait

Autism Classes 6-8 Grades Teacher
Thomason

Rachel Thomason

Austism K-3
Turner

Dezmond Turner

Behavioral Aide
Vines

Myia Vines

Paraprofessional
Webb

Dana Webb

Paraprofessional
York

Nicole York

Paraprofessional
Youngblood

Priscilla Youngblood

Paraprofessional

Support Leaders

Taylor

Rachel Taylor

Child Nutrition
Sutton

Richard Sutton Sr.

Maintenance Technician
Dixon

Huell Dixon

Custodian
Hutton

Joey Hutton

Custodian
Nollie

Veronica Nollie

Custodian
Walden

Regina Walden

Custodian

updated 09-30-22