Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Leaders

Celita Carmichael

Celita Carmichael

Principal
T. Neighbors

Tina Neighbors

Assistant Principal
Mary Horton

Mary Horton

Bookkeeper
M. Kuckens

Michelle Kuckens (Tammy Dixon)

Registrar
Kalnoske

Courtney Kalnoske

Secretary
blackburn

Laura Blackburn, RN

Healthroom

Instructional Leaders (Alphabetical)

Sheila Alaniz

Computer Paraprofessional
Erin Ashley

Erin Ashley

Kindergarten
Lisa Bagley

Lisa Bagley

Physical Education
Aundrea Blevins

Aundrea Blevins

Fifth Grade

Heather Braswell

Library Media Specialist
Kathryn Brekle

Kathryn Brekle

Third Grade
Heather Butler

Heather Butler

First Grade
Leanne Craft

Leanne Craft

GRC
Laurie Crawford

Laurie Crawford

Fifth Grade
Tracy Evans

Tracy Evans

Counselor
Lori Gossett

Lori Gossett

Second Grade
Allison Gulock

Allison Gulock

Physical Education
Diane Hamby

Diane Hamby

Paraprofessional

Emily Heisler

Fifth Grade
Hendrickson

Allison Hendrickson

Interventionist
Janet Higdon

Janet Higdon

Speech
Joy Hindman

Joy Hindman

Fourth Grade
Missy Holland

Missy Holland

Third Grade

Haley Houston

Music
Viann Jackson

Viann Jackson

Paraprofessional
Holly Jones

Holly Jones

Special Education
Haley King

Haley King

Third Grade
Jackie Kirkes

Jackie Kirkes

Second Grade
Susie Knecht

Suzie Knecht

Paraprofessional
Lauren Lacy

Lauren Lacy

Fourth Grade
Katie Lontine

Katie Lontine

Paraprofessional
Brenna Mabry

Brenna Mabry

Special Education
Rebecca Newman

Rebecca Newman

Fifth Grade

Jo Beth (Carol) Robbins

GRC

Jesse Schwall

Kindergarten

Sam Scott

Second Grade
Skillen

Amanda Skillen

Paraeducator

Melissa Smith

First Grade
B. Stewart

Bridgette Stewart

Paraeducator
Jessica Stewart

Jessica Stewart

Kindergarten
Vickie Thomas

Vickie Thomas

Special Education

Katie Thompson

First Grade

Paige Thompson

Paraprofessional
Traci Tindall

Traci Tindall

Fourth Grade
Caroline Trewhella

Caroline Trewhella

Art
Gretchen Vickers

Gretchen Vickers

Paraprofessional
Beth Vickery

Beth Vickery

Second Grade
Ware

Mary Ware

Special Education
Joy Watts

Joy Watts

First Grade
Alicia Welch

Alicia Welch

Fourth Grade
Brandy Whitfield

Brandy Whitfield

Paraprofessional

Melissa Wilbourne

Kindergarten

Support Team

Ricky Mims

Ricky Mims

Maintenance
Jonathan Cook

Jonathan Cook

Custodial
Zoila Ramirez

Zoila Ramirez

Custodial
Kris Schrader

Kris Schrader

Custodial
Darlene Malinoski

Darlene Malinoski

CNP Manager
Green

Adriane Green

Cafeteria
Monika Prewett

Monika Prewett

Cafeteria
Tejada

Victoria Tejada

Cafeteria

updated 09-16-21

Disclaimer

This is the official web site of the Shelby County Board of Education. Any other site that claims to be affiliated with, represent or contain information about any Shelby County School is not endorsed by the Shelby County Board of Education. If you leave the official Shelby County Board of Education web site, the Shelby County School District claims no responsibility for the content beyond this point.

Some links and features on this site require Adobe Acrobat Reader to view. Visit the Adobe website to download the free Acrobat Reader.

Contact Us