Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative and Office Leaders

Principal

Lauren Yancey

Principal
Assistant Principal

DeWanda Nelson

Assistant Principal
Administrative Assistant

Landon Manning

Administrative Assistant
Counselor

Jordan Robbins

Counselor
Counselor

Allison Little

Counselor
Registrar

Sarah Tunnell Walker

Registrar
Bookkeeper

Samecca McCrimon

Bookkeeper/Office Manager
Secretary

Krystal Mims

Secretary
Nurse

Kristi Childers, RN

Health Room

Instructional Leaders (Alphabetical)

Adkins

Ernie Adkins

Social Studies
Both

Ashley Both

Math
Bumgarner

Anita Bumgarner

ELA
Carden

Jonah Carden

Fine Arts - Choral
Carter

Tamara Carter

7th and 8th Grade ELA
Cleckler

Brooke Cleckler

Work-Based Learning Coordinator
Cook

Shanell Cook

Paraeducator
Coppock

Tyler Coppock

Special Education
A. Davis

Allison Davis

English / Gifted Ed.
E. Davis

Erica Davis

6th Grade English
Edwards

Patti Edwards

Special Education
Fleming

Alison Fleming

Science
Gaines

Melany Gaines

Language Arts - Spanish
Gifford

Brooke Gifford

English
Gipson

Ted Gipson

Agri Construction
Goodson

Anthony Goodson

Business Education
Hadder

John Hadder

Physical Education/Athletic Director
Hood

Sheree Hood

Paraeducator
Howard

Dawn Howard

Social Studies
Jiles

Tina Jiles

Paraeducator
Johnson

Kyla Johnson

Math
Junkins

Timothy Junkins

Social Studies
Knox

Kaylin Knox

7th and 8th Grade Science
Lane

Susan Lane

Paraeducator
Ledlow

Stephanie Ledlow

Physical Education
Lollar

Starla Lollar

Paraeducator
Manning

Landon Manning

Band / Admin. Assistant
Marbut

Mary Marbut

Math
Marshall

Thomas Marshall

JROTC
A. Martin

Amy (Amanda) Martin

Special Education
S. Martin

Sharon Martin

Interventionist
McKissick

Sam McKissick

Social Studies
Ray

Constance Ray

Special Education
Salmon

Kara Salmon

ELA
Schultz

Connie Schultz

Science

Shanda Smiley

Special Education
Veazey

Wendy Veazey

Paraeducator
Vick

Brigitte Vick

6th Social Studies
Washington

DJ Washington

Paraeducator
Weatherford

Lucas Weatherford

Drivers Education / Health
Wheatley

Lesley Wheatley

Art
White

Blake White

6th Grade Science
Wiggins

Amanda Wiggins

Special Education
Williams

Michael Williams

6th Grade
Young

Mary Young

Library Media Specialist

Support Team

Brian Bone

Maintenance Tech.

Al Bradford

Custodian

Margarita Datcher

Custodian

Holly Horton

Custodian

Amy Theabolt

CNP Manager

Cassie McCluskey

Asst. CNP Manager

Suzanne Dates

CNP

Alfreda Robertson

CNP

updated 11-30-22

Stay informed about what is happening around Vincent

Join the listserv Today!